צפרות

פ"ת נמצאת בצומת מעניינת מאד בתבנית נופי הארץ. ממערבה מישור החוף וגוש דן, ממזרחה הרי השומרון, מדרומה השפלה ומצפונה אזור השרון. שילוב זה גורם לכך שבאזור זה נמצא מגון רחב של ציפורים, ובהם ציפורי שיר ודורסים, עופות מים וקרקע.

אנו נמצא כאן את העיט הניצי, החיוויאי, הבז הנודד, העקב העיטי, בזי עצים, ניצים מצויים, שרקרקים מצויים, חוגלות סלעים, כרוונים, סבכי קוצים, חוחיות, ירקונים ועוד.
בתקופת החורף מתארחים באזורנו מגון נרחב של ציפורים ובהן: פרושי הרים, בזבוזים אירופים, חורפים, פרושים מצויים, ועוד ועוד.

בתקופות הנדידה של הסתיו והאביב מזמנים לנו השדות החקלאיים, הגינות והעצים הפתעות רבות מבחינת צפרות ובהן ציפורים שלא תיראינה כאן אלא בטווח קצר זה של מעבר בין יבשתי. ובהן: סלעיות אירופיות, סבכי ניצי, סבכי שחור מצח, חנקן אדום גב, שיחנית צהובת בטן, זמיר הירדן, זמיר מנומר, חכיליליות עצים.

1

2

אין כמו נדידת הסתיו של העופות הדואים על מנת להעצים את אזור פתח תקווה כמשאב תיירותי מבחינת צפרות. כאן עובר אחד ממסלולי הנדידה העולמיים של הציפורים הדואות בסתיו. כל נדידת העופות הדואים ממערב אסיה, מרכז ומזרח אירופה מתנקזת בסתיו כצוואר בקבוק לאזור זה הנמתח ממרכז פתח תקווה ועד מערב השומרון. מאות אלפי דורסים מעשרות מינים שונים יעברו כאן, עשרות אלפי שקנאים, עגורים, חסידות שחורות ולבנות, כפנים. עיקר הנדידה יתרכז כאן בין אמצע ספטמבר לאמצע אוקטובר, והיכן שהוא באמצע התאריכים הנ"ל יעברו כאן עשרות אלפי דורסים ביום אחד או יומיים, מחזה שצפרים רבים מחכים לו שנה תמימה, ולעולם לא ניתן לדעת באיזה תאריך בדיוק הוא יקרה… מי שיראה את המראה הזה לא ישכח אותו לעולם! לאחר מכן ניתן יהיה לראות נציגות מדורסים אלו לתקופה מסויימת בשדות החקלאיים, בעיקר בחודש נובמבר, אז ניתן יהיה לגלות גם ינשופי שדות עולים לנדידה מעצי האקליפטוס, ואף בזי חופים.

על מנת להפיק את המיטב מסביבה זו – יש לעקוב ולסייר בשבילים ובדרכים, בנקודות המים ובשדות החקלאיים, לצפות ולראות מה צופן בחובו הטבע, כאן ממש ליד הבית.
לשם כך כדאי ואף רצוי להצטרף לחוג הצפרות העירוני הפועל זו שנה שמינית לאחר החגים. בחוג הצפרות אנו נסייר בהדרכת הצפרית יהודית קאופמן תושבת העיר, בימי ד' פעם בשבועים בשעות אחר הצהריים. בסיורים תקבלו הדרכה והסברים בזיהוי הציפורים שנראות בשטח תוך איתורן המהיר. התצפיות תתקיימנה בהליכה רגלית בשטח ובעזרת טלסקופ משוכלל אשר יאפשר תצפיות נהדרות בציפורים גם ממרחק רב. החוג מיועד לכל מי שמתעניין בצפרות מעל גיל 8.

להרשמה – מזכירות מתנ"ס עולמות, טל: 03-9233280
או יהודית קאופמן – מדריכת חוג צפרות פ"ת – 0547946298